«گوشه» دفترچه یادداشت چندنفرست که در آن از چیزهایی که می‌بینند و دوست دارند با بقیه شریک شوند، می‌نویسند. این گوشۀ دنج، در دی‌ماه ۱۳۹۱ با هزینۀ شخصی و کار داوطلبانه چند نفر راه اُفتاده است. نوشته های گوشه، معمولا کوتاه و همراه گالری عکس ، موسیقی و فیلم است.

گوشه را اینجاها می‌توانید دنبال کنید:
[cn-social-icon]

برنامۀ هفتگی انتشار نوشته‌های «گوشه»

مطالب گوشه در ۶ دسته دیدنی، شنیدنی، خواندنی، رفتنی، خوردنی و ساختنی منتشر می شوند. بخش‌های ثابتی هم در این دسته‌ها هست:
♫ صبح جمعه با گوشه، جایی در گوشه است برای شنیدن چند آهنگ که می‌شود صبح یا ظهر کش‌دار جمعه را با آنها گذراند.
► سینما گوشه، معمولا پنجشنبه‌ها برنامه دارد و سینمای کوچک خیالی‌ست که ممکن است بین پیشنهادهایش که شاید موضوع مشترکی داشته باشند، فیلمی برای دیدن پیدا شود.
♨ گوشه آشپزخانه، جایی‌ست که اگر بتوانیم، در آن از دیده‌ها، شنیده‌ها و تجربه‌‌هایمان درباره یک ماده غذایی یا جا، مکان و خلاصه چیزی که همه خوردنی‌های این روز را یک‌جوری به‌هم وصل کند، می نویسیم.
✇ ایران‌پیما، جایی‌ست در گوشه برای ایران‌گردی در گوشه‌وکناری که شاید کمتر در مسیر سفرهای همیشگی‌اند یا شاید هم مقصد شماره یک نیستند.
✂ خودت بساز، چیزهای ساده‌ای که به جای خریدن، می‌توانیم آنها را بسازیم.
⚖ سبک‌سنگین، جایی برای بررسی و کارشناسی که نه، سبُک‌سنگین کردن چیزها -از شیر مرغ تا جان آدمیزاد- است.
چهارگوشه، جایی‌ست که در آن سعی می‌کنیم دیدنی‌ها و شنیدنی‌های یک موضوع را روی یک عکس بزرگ قرار دهیم؛ با دایره‌های سفیدی که متن و لینک تکمیلی، عکس، فیلم، صدا و موسیقی مربوط به آن نقطه از عکس ِ بزرگ را نشان می دهند. گاهی هم از جدول استفاده می‌کنیم.
گوشه‌متر، تشکیل شده از ستاره‌هایی که ما به بعضی فیلم، کتاب، موسیقی، خوراکی‌ها و… می دهیم. البته ما کارشناس یا منتقد نیستیم و این ستاره‌ها هم چیزی جز نظر ما (چند مخاطب یا استفاده‌کننده معمولی این چیزها) نیست. شما هم می‌توانید در پایین این یادداشت‌ها، در بخش نظرها، ستاره و نظر خودتان را وارد کنید.
روزانه (شبانه، عصرانه،…) نوشته‌های خیلی کوتاه شامل عکس روز، آهنگ، مد، فیلم و خلاصه روزانه‌هایی‌ست که بعضی روزها سر‌وکله‌شان در گوشه پیدا می‌شود.

استفادۀ غیرتجاری از مطالب «گوشه»، با لینک به اصل آن در گوشه، طبق این مجوز، آزاد است. بازنشر نوشته‌های گوشه در رسانه‌های چاپی ممنوع است.

نویسنده‌ها

 آزاده در این گوشه می‌نویسد.

 نِمرا در این گوشه می‌نویسد.

 آلما در این گوشه می‌نویسد.

 هُما در این گوشه می‌نویسد.

 آبراهام متوهمیان در این‌ گوشه می‌نویسد.

نویسنده‌های مهمان در این گوشه می‌نویسند.

در این صفحه غیررسمی، با نویسنده‌های گوشه بیشتر آشنا می‌شوید.

این‌ها چیزهایی‌ست که مواظبیم در گوشه رعایت کنیم.

مرام‌نامه گوشه

۱- توهین، تحقیر، اغراق و فخرفروشی نکنیم.
۲- تقلید نکنیم؛ اگر کردیم، جای اصل، قالبش نکنیم و از آوردن نام آن‌که ایده را از او گرفتیم، نترسیم.
۳- به منبع مطالب‌مان لینک دهیم و مستند بنویسیم.
۴- آگهی بد نیست و خیلی چیزهای خوب، بدون آگهی نمی‌توانست وجود داشته‌باشد. اما گوشه را «آگهی‌نامه» نکنیم.
۵- به ایدئولوژی، گروه و جایی وابسته نشویم و مُبلغ آنها نباشیم.
۶- قبیله‌ای رفتار نکنیم. حلقه درست نکنیم.
۷- به نوشته‌های دیگران دست‌بُرد نزنیم. در لینک‌دادن و اسم آوردن از دیگران دست‌ودل‌باز باشیم. اعتماد به نفس داشته باشیم.
۸- نوشته‌های دیگران را دست‌کاری نکنیم و به اسم خودمان جا نزنیم. زحمت دیگران را نادیده نگیریم، آنها را دور نزنیم و بدون اسم بردن از آنها که باعث آشنایی ما با کسی یا چیزی شدند، به اصل مطلب لینک ندهیم.
۹- کلک نزنیم، آثار دیگران را سخاوت‌مندانه به دیگران معرفی کنیم، از آثار دیگران برای کاسبی یا محبوب نشان دادن خودمان سوء استفاده نکنیم.
۱۰- اگر یکی یا چندتا از این موارد را به اشتباه رعایت نکردیم و کسی به ما تذکر داد، آمادۀ پوزش و جبران باشیم. توجیه و فرافکنی نکنیم. بپذیریم که اشتباه کردیم.
۱۱- با کسی که مطالب ما را بی‌ذکر منبع در جایی منتشر کرده، مودب برخورد کنیم و بار اول، هرگز در فضای عمومی به او تذکر ندهیم. ای‌میل بزنیم و خصوصی و دوستانه با او صحبت کنیم، شاید با هم دوست شدیم.
۱۲- از قانون و تمام توان‌مان برای برخورد با سارقی که پیشه‌اش سرقت است استفاده کنیم تا به سهم خودمان برای بهترشدن جایی که هستیم، تلاش کرده باشیم.
۱۳- اَزْ اِعْرابْ وَ نِشانِهْ‌گُذاریْ، بِهْ‌اَنْدازِهْ وَ دُرُسْتْ، اِسْتِفادِهْ،کُنیمْ؛ روی اعصاب خواننده راه نرویم.

دیگران درباره گوشه گفته‌اند

نظر دیگران را درباره گوشه در این صفحه بخوانید و اگر شما هم نظری دارید، پایین همان صفحه بنویسید.

موسیقی گوشه

در بالای ستون کناری، سمت چپ نوشته‌های گوشه، با کلیک روی پخش‌کنندۀ موسیقی انتخابی گوشه که روزانه درحال تغییر و کامل‌شدن است، موسیقی بشنوید. این پخش کننده، هربار یک آهنگ انتخابی اتفاقی را نشان می دهد، آهنگ‌های بیشتر را با دنبال کردن www.soundcloud.com/gooshe-net روزانه بشنوید. همه‌جور موزیکی در این بساط‌ پیدا می‌شود و می‌توانید از بینشان انتخاب کنید یا به حال خود ر‌هایش کنید که بی‌توقف برایتان بخواند. اگر هم از آهنگی خوشتان نیامد بزنید روی آهنگ بعدی.
معمولا آهنگ اول این لیست، هر روز همان موسیقی است که در بخش «شنیدنی»، معرفی می‌کنیم.
تا حالا بیشتر از ۸۰۰ آهنگ فارسی و غیرفارسی و خُشک (معادل موسیقی بی‌کلام، از یک نوارفروش خسته یادگرفتیم) به این جعبۀ موسیقی اضافه‌شده که با بالا و پایین کردن ماوس روی فهرست آهنگ‌ها می‌توانید از بین‌شان انتخاب کنید. (توضیح واضحات)
ما این موسیقی‌ها را از سایت SoundCloud انتخاب و فقط پخش می‌کنیم، اگر صاحبان آنها اجازه دانلود فایل‌هایشان را داده‌باشند، می‌توانید با کلیک روی کلمه Download آنها را دریافت کنید یا روی کلمه Buy کلیک کنید و آنها را مستقیم، از خودشان بخرید. (ما نقش و سهمی در این جریان نداریم.)

کُپی‌رایت

بازنشر نوشته‌های گوشه در رسانه‌های چاپی ممنوع است. بازنشر غیرتجاری خلاصه‌ای از مطالب «گوشه»، حدود ۵۰ کلمه، با لینک به اصل آن در گوشه، طبق این مجوز، آزاد است. وقتی نوشته‌های «گوشه» را بازنشر می‌کنید و به آن لینک می‌دهید، به ما پیشنهاد دوستی داده‌اید که از آن استقبال می‌کنیم.
برای استفاده از عکس‌، صدا و ویدیوهایی که در گوشه معرفی می‌شوند، با دارندگان کُپی‌رایت یا پدیدآورنده آنها تماس بگیرید.

نگارش

سعی می‌کنیم در نوشتن، ترجمه و خلاصه در «گوشه» اشتباه نکنیم که می‌دانیم ناممکن و سخت است؛ اگر اشتباهی در گوشه می‌بینید یا پیشنهاد بهتری دارید، لطف کنید و به ما بگویید تا زود درستش کنیم؛ ممنونیم.
تیترهایی که در گوشه استفاده می‌کنیم، بی‌ربط و باربط، ممکن است از جایی قرض گرفته‌باشیم که تهِ نوشته، منبعش را می‌نویسیم.

فرستادن مطلب

اگر مایلید، چند خط دربارۀ چیزی که ممکن‌ست بقیه هم از خواندنش لذت ببرند، بنویسید و در صفحه فیسبوک گوشه، پُست کنید. تبلیغ و نوشته‌هایی که با مرام‌نامه گوشه نخواند، پاک می‌شود.

مناسبت‌ها

دوماهگی گوشه
یک‌سالگی گوشه

About Gooshe.net

Gooshe is a Persian blog about Art and Lifestyle
Gooshe – the Farsi word for ‘corner’ – was established in 2012 by private funding and the voluntary dedication of a few like-minded individuals who share their interests with others
Gooshe’s scripts are usually short (less than 250 words) and are accompanied by picture galleries, music and films
Only non-commercial usage of Gooshe’s materials is permitted and it should be linked to the original source
infoATgoosheDOTnet

«گوشه» مسئول محتوای سایت‌هایی که به آنها لینک می‌دهد، نیست.