ستارگان قشم
«چهارگوشه»، ابزار تازه‌ای‌ست که بعضی مطالب گوشه را با کمک آن می‌نویسیم. «ایران‌پیما»ی این هفته را که درباره جزیره قشم (اینجا ببینید و بشنوید) است با «چهارگوشه» نوشتیم. نوشته‌های چهارگوشه، از یک عکس بزرگ تشکیل شده‌ که روی آن دایره‌های کوچکی‌ست که با حرکت نشانه ماوس روی آنها صدا، تصویر، ویدیو، متن، لینک‌ و اطلاعات بیشتر درباره آن نقطه نشان داده می‌شود. روی نقشه قشم می‌توانید از عکسی که کریس هدفیلد، فضانورد کانادایی از این جزیره گرفته تا فیلم شنای دلفین‌ها در نزدیکی جزیره هنگام و موسیقی با حال و هوای قشم تا روش درست کردن خوراک سِنگو را ببینید و بشنوید و بخوانید.
چرا با قشم شروع کردیم؟ چون زیباست و پر از سوراخ سُنبه‌هایی که جان می‌دهند برای «برچسب»های صوتی، تصویری، متنی… و محدوده‌اش مشخص است و به‌نسبت، درباره‌اش منبع‌های خوبی در دسترس است.
اگر این ایده را می‌پسندید، به ما در کامل‌تر کردن این نقشه کمک کنید. اگر عکس، فیلم، لینک، منبع، تحقیق … خلاصه هرچیزی دارید که فکر می کنید جایش روی نقشه قشم خالی‌ست، لطفا برای ما بفرستید تا «دایره»اش را روی نقشه درست کنیم. یا اگر اشکال و اشتباهی در آن می بینید یا پیشنهادی برای بهتر شدن «دایره»‌ای دارید، لطفا برای‌مان بفرستید. در این نقشه، هرگز تبلیغی منتشر نخواهد شد و محدود به طبیعت، فرهنگ، هنر، خوراکی‌ها و خلاصه خود قشم است.
خبر کامل شدن این نقشه و اضافه شدن دایره‌های جدید را هم می‌توانید از توییتر گوشه دنبال کنید.
اگر پیشنهادی برای یک «چهارگوشه» جدید دارید، پیشنهادتان را برای ما بفرستید به gooshe.netATgmail.COM

عکس یک: دره ستارگان، قشم. عکس: ingulfed.com