mehdi norowzian c
از بستنی مگنوم تا ماشین آئودی، از مارک‌های ورزشی آدیداس و نایکی تا مرسدس بنز و نوشیدنی جانی واکر

مهدی نوروزیان، فیلمساز ایرانی- بریتانیایی است که انتخاب‌های کمی برای کار ندارد. او نام آشنایی در صنعت تبلیغات است و سال‌هاست که شرکت‌های بزرگ، سراغ او می‌روند تا برایشان فیلم تبلیغاتی بسازد.

مهدی نوروزیان، با ستاره‌هایی مثل کیت موس (مدل بریتانیایی) و هاروی کیتل( بازیگر آمریکایی)، دنیس هاپر (فیلمساز و بازیگر آمریکایی) در فیلم بلند یا  تبلیغاتی کار کرده.

مهدی نوروزیاناو در دهه هشتاد میلادی، در کالج سلطنتی هنر لندن، فیلم و سینما خوانده و سال‌ها شغل‌اش دستیاری فیلمسازان بود. اما از همان زمان فیلم کوتاه ساختن را شروع کرد و خَم‌وچَم‌های فیلمسازی را پیدا کرد. در سال ۱۹۹۲ بود که تصمیم خودش را در زمینه فیلمسازی گرفت؛ شاخه مورد علاقه‌اش فیلم تبلیغاتی بود. با همان تجربه‌های فیلم کوتاه کار جدی‌تری را شروع کرد و چیزی نگذشت که در سال ۱۹۹۸ در بنیاد بریتانیایی هنر و طراحی، به عنوان یکی از بهترین کارگردان‌های جهان در زمینه آگهی تبلیغاتی معرفی شد. در کارهایش بیشتر از نماهای عریض استفاده می‌کند و حرکت‌های آرام دوربین و زاویه‌های سینمایی در بیشتر کارهای تبلیغاتی او دیده می‌شود. سال‌هاست که فیلم‌های کوتاه تبلیغاتی‌ مهدی نوروزیان، در ورزش برای مارک‌هایی مثل نایکی و آدیداس و شرکت‌های صوتی و تصویری مثل سونی و پاناسونیک‌ لومیکس از شبکه‌های مختلف پخش می‌شود.

فیلم تبلیغاتی مهدی نوروزیان را ببینید که برای ساعت سواچ کارگردانی کرده:

 

او در همین سال‌ها تصمیم گرفت سراغ نوع دیگر فیلمسازی برود. فیلم ۴۰ دقیقه‌ای  نوروزیان به اسم «کشتن جو» جایزه‌های متنوعی را در جشنواره‌های سینمایی به دست آورد و نامزد اسکار در بخش فیلم کوتاه در سال ۲۰۰۰ شد.

دو سال بعد، در سال ۲۰۰۲ مهدی نوروزیان، فیلم «لئو» را با دنیس هاپر، الیزابت شو و جوزف فینز ساخت. فیلمی که انتخاب رسمی برای بخش مسابقه جشنواره فیلم تورنتو و لندن در سال ۲۰۰۴ شد.

فیلم تبلیغاتی نوروزیان برای آئودی A1 را ببینید که در آن فقط روی تکنولوژی به کار رفته در ال‌ای‌دی چراغ پشت ماشین تمرکز شده.

پشت‌صحنه همین فیلم را اینجا ببینید.

مهدی نوروزیان با مشتریان جهانی خود مثل الکترولوکس، اِی‌او‌ال و مرسدس‌بنز همچنان کار می‌کند و هنوز فیلم‌های تبلیغاتی‌اش برای این مشتریان، خلاقانه و تک است.
نوروزیان که در ایران به دنیا آمده، سال گذشته با گوگوش هم کار کرد و برای آلبوم اعجاز او موزیک‌ویدیوهای مختلفی را ساخت.

عکس نخست صفحه؛ نمایی از فیلم تبلیغاتی آاگ .

تیتر: اسم فیلم تبلیغاتی سواچ ساخته مهدی نوروزیان.

نظرها دربارهٔ “دنیا را تکان بده”

  1. farookh,

    lovely