چای ملیسا
از فروشنده مغازه عطاری در ترکیه پرسیدم چه پیشنهادی برای یک نوشیدنی گیاهی خوش‌رنگ و رو و خوش‌طعم دارد. یک بسته کوچک از برگ‌های خشک‌شده گیاهی شبیه نعنا نشانم داد که رویش نوشته بود Melisa Yapragı (برگ ملیسا)، ۳ لیره پرداختم و در اولین فرصت کمی از آن را در قوری ریختم و دم کردم، نتیجه عالی بود، کمی عطر لیمو داشت و طعمی که شبیه نعنا و به خصوص پونه بود.
درباره‌اش بیشتر خواندم و فهمیدم که این گیاه همان «لمون بالم» یا «بادَرَنگْ‌بویه» خودمان است که می گویند داروی دوست داشتنی پورسینا هم بوده.
درباره این گیاه و فایده‌هایش ادعاهای زیادی هست که نمی دانم چقدر درست‌اند. بیشتر این توصیف‌ها درباره آرام بخشی، استرس زدایی و چیزهایی از این دست است که نمی دانم چه‌اندازه علمی و درستند.
از بادَرَنگْ‌بویه، که گیاهش خودروست و مثل پونه کنار جوی‌ و در سایه درخت‌ها می روید، در خوراکی های مدیترانه زیاد استفاده می شود و از آن در نوشیدنی های سرد و گرم، سالاد و سُس‌های گوناگون و غذاهای گیاهی و گوشتی استفاده می‌کنند.

0 نظر دربارهٔ “نوشیدن ملیسا”

  1. شیلان,

    نوشیدنی بسیار خوش عطریه و تو تابستون خیلی می چسبه. در شهر ارومیه بادرنجبویه زیاده و در خونه های قدیمی یه وسیله یی هست که به ترکی بهش میگن نیگازان که ازش برای گرفتن عرق بادرنجبویه استفاده می کنن.