سالاد انار و چغندر
یکی از کارهای ساده و سریع برای آماده کردن سالاد یا خوردن یک خوراکی سبُک و با ارزش غذایی در زمستان، شاید کمک گرفتن از چغندر و انار باشد. حالا که شب یلدا هم گذشته شاید از انارها و پسته‌ها چیزی مانده باشد. با همراهی کمی هویج، سیب‌زمینی و سبزیجات تازه می‌شود یک سالاد سبک و گرم و سرد داشته باشیم.

در هفدهمین یکشنبه از گوشه آشپزخانه از سالاد لَبو و انار می‌گوییم.
سالاد انار و چغندر
♦ مواد مورد نیاز برای دو تا سه نفر:
– ۵ تا ۶ چغندر متوسط پخته و پوست‌گرفته
– ۲ تا ۳ هویج بزرگ پوست‌گرفته‌شده (بخارپز شده یا خام)
– سه عدد سیب‌زمینی آب‌پز و پوست‌کنده (اگر دوست دارید)
– دو شاخه کرفس تازه شسته و تکه‌شده
– یک فنجان اسفناج یا هر سبزی تازه‌ای که دوست دارید
– نصف فنجان دانه انار
– پنیر بُز(یا پنیر سفید طعم‌دار)
– یک چهارم فنجان پسته خردشده (اگر دوست دارید)
– یک‌چهارم فنجان روغن زیتون
– نصف قاشق غذاخوری سرکه قرمز یا بالزامیک
– کمی آب لیمو و آب پرتقال تازه
– نمک دریا و فلفل سیاه
مواد سالاد انار و چغندر

♦ راه آماده‌کردن:
بُرش «مجلسی» این مواد خیلی مهم است. چون این سالاد ساده فقط با رنگ و بُرش منظم و باسلیقه، زیباتر می‌شود. اگر دستگاه غذاساز با تیغ مخصوص این کار نداریم، بهتر است با دقت و چاقوی تیز کار کنیم. از هویج و  لبو یا چغندر پخته و سیب‌زمینی آب‌پز بُرش‌های باریکی می‌سازیم. از کرفس خام هم می‌توانیم با همین روش تراشه بسازیم. همه مواد را در دیس یا ظرف می‌ریزیم. دانه‌های سرخ انار و سبزی اسفناج چه می‌کند با این رنگ‌ها.  پنیر بز به شیرینی لبو تعادل می‌دهد. پنیر می‌تواند له‌شده باشد یا ریز ریز.
اگر دوست داریم پسته سابیده را هم می‌ریزیم. روی همه اینها سُسی را که با سرکه یا بالزامیک، روغن زیتون و آب پرتقال و لیمو درست کردیم، می‌ریزیم همراه با نمک و فلفل.
انار چغندر هویج کرفس
اگر لبو و هویج گرم باشند با ترکیب انار و سبزی تازه حس خوب گرم و سردی دارند. یک‌جور طعم شیرینی و ترش همزمان هم هست. حالتی از زمستان و خاطره و گرما و سرما با هم.
روش دیگر هم رنده کردن همه مواد است. در این روش، هویج نباید پخته باشد، اما اگر تصویر رنگی و زیبای غذا را می‌پسندید، به نظرم این کار را نکنید.