کدو

کدو سبز را منبع ویتامین آ، ث، ای، ب، کا وهمینطور اسید فولیک می‌دانند؛ یک خوراکی بی‌ادعای مظلوم و سالم که جوابگوی کمبود منیزیم و منگنز و پتاسیم و کلسیم انسان‌هاست. همیشه گفته شده با خام‌خوردن یا بخارپزشده‌ آن بهترین شرایط برای جذب و کسب همه این ویتامین‌ها و مواد معدنی فراهم می‌شود.

برای فشارخون‌بالاها توصیه شده در ماست با سیر خام رنده شود. به‌ دیابتی‌ها توصیه شده همیشه در سالادشان به صورت خام حضور داشته باشد. به ورزشکاران و کسانی که خواهان وزن کم هستند، آب کدو همراه با آب یا عصاره سبزیجات دیگری مثل کلم کیل توصیه شده است.
سوپش برای بیماران گوارشی، گل و شکوفه‌اش برای سالم‌خوراها، تخمش برای بیماران انگلی و رشته‌‌شده‌اش برای بیماران قلبی و خام‌خوارها مفید است.

رشته کدوسبز یک جورغذا نیست، درواقع یک فرم رشته طبیعی است که می‌تواند مانند نوع خمیری‌اش (اسپاگتی) در همه غذاهای رشته‌ای استفاده شود و جایگزین این نوع رشته‌ها باشد.

در ادامه پیشنهاد غذاهایی که برای سلامت پدر و مادرها مفید هستند، یک غذا با رشته کدوسبز را معرفی می‌کنیم که می‌تواند کاملا خام مثل سالاد خورده شود یا با کمی میگو و ماهی همراه شود.

اگر هم با پدر و مادرهای عادت‌کرده به غذاهای پخته و سرخ‌شده سرو کار داریم، می‌توانیم این غذا را با کمی سیر تفت دهیم یا بخارپز کنیم. اگر هم از پستوخوران و پستوبازان هستید، این غذا جان می‌دهد برای مخلوط شدن با سس پستو خانگی که قبلا گفته بودیم.
رشته کدوسبز با اسفناج و هویج» پیشنهاد این هفته ما در گوشه آشپزخانه شماره ۸۰ است».

مواد لازم:

۱- دو تا سه عدد کدو سبز تازه
۲- دو پیمانه اسفناج بخارپزشده
۳- دو تا سه عدد هویج پوست‌گرفته شده
۴- نصف فلفل دلمه‌ای برش‌داده طولی
۵- کمی گشنیز و جعفری تازه خردشده
۶- کمی روغن زیتون مخصوص سرخ‌کردن
۷- کمی زردچوبه و فلفل سیاه و ادویه‌های مورد علاقه
۸- یک حبه سیر ساطوری
۹- سه تا چهار ساقه پیازچه خردشده
۱۰- سس پستو (دلبخواه)

کدو

روش رشته‌کردن کدوسبز

اگر از این دستگاه‌های شیک و خودپرداز نداریم، نیازی به خریدش هم نیست. کافی است یک رنده فلزی معمولی داشته باشیم و روی شیارها یا تیغه‌های تیز درشتش حساب کنیم. سر و ته کدو را زده و آن را به صورت عمودی روی رنده قرار می‌دهیم و از بالا به پایین می‌کشیم. اینطوری گوشت کدو مثل رشته رنده می‌شود. این خانم خیلی قشنگ این روش را توضیح می‌دهد.

روش آماده‌کردن:

۱- با روش بالا کدو و هویج را به صورت رشته‌های دراز رنده می‌کنیم.

رشته کدو سبز خام با میگو؛ عکس از whatsgabycooking
رشته کدو سبز خام با میگو؛ عکس از
whatsgabycooking

اگر قرار است این غذا خام خورده شود، کافی است همه مواد با هم مخلوط شده و با کمی سیرداغ همراه با پستو در کنار میگو یا ماهی سرو شود.

۲- اگر قرار بر خام‌خواری نیست، در یک تابه سیر و پیازچه‌های خردشده را تفت می‌دهیم. می‌توانیم همه مواد را (غیر از جعفری و گشنیز) در حد دو دقیقه با ادویه‌ها در روغن زیتون روی شعله متوسط بچرخانیم. پس از سرد شدن، سس پستو را همراه با سبزی‌های تازه ساطوری اضافه می‌کنیم. با کمی لیمو ترش و احتمالا روغن زیتون بکر. اگر نخود سبز پخته یا کلم بروکلی بخارپز هم داشته باشیم در همنشینی با این غذا عالی می‌شود.

zuccini-carrot-pasta
عکس از سایت: لوری هاردر دات کام

کدو سبز و نقرس:

کدو سبز پر از اومگا۳ است و بر وضعیت اسید اوریک در بدن تاثیر خوبی می‌گذارد؛ چیزی که در ابتلا به نقرس نقش کلیدی دارد. از آنجایی که بیماران مبتلا به نقرس باید مصرف گوشت قرمز را به صفر برسانند و سبزیجات و میوه فراوان بخورند، خاصیت قلیایی کدو سبز می‌تواند در این شیوه رژیم غذایی کمک کند. از طرفی به دلیل کالری کم و بسیار ناچیز کدو سبز هر چقدر میزان خوردن آن در وعده‌های غذایی بیشتر باشد، آسیبی نمی‌رساند و در واقع مثل یک دوست مهربان به کاهش وزن هم کمک می‌کند.

کدو سبز و دیابت:

تحقیقات نشان داده کدو سبز به دلیل داشتن ویتامین‌های گروه ب در مجاورت روی و منیزیم کمک زیادی به سوخت و ساز گلوکز یا قند موجود در خون می‌کند. کدو سبز می‌تواند برای بیماران دیابتی، به دلیل داشتن مقدار زیادی فیبر و پکتین در تنظیم سطح قند خون حیاتی باشد.

کدو سبز و بینایی:

کدو سبز را گنجینه‌ای از ویتامین آ می‌دانند. می‌گویند توانایی خوبی در توسعه سلول‌های چشم دارد. بتاکاروتن رنگدانه‌ پیش‌ساز ویتامین آ در کدو فراوان است و در کنار ویتامین ث و … می‌تواند مراقبت خوبی از چشم‌ها بکند؛ همینطور می‌تواند ورم زیر چشم را درمان کند.

 

فایده‌های پزشکی کدو سبز