zucchini-bread_gooshe1

حالا که عالم و آدم گیر داده‌اند به کدو، ما هم این هفته یک نان/کیک کدویی پیشنهاد می‌کنیم. نانی که با هر نوع کدوی پاییزی یا تابستانی می‌توان پخت. می‌تواند پوره کدو تنبل یا کدو حلوایی باشد یا کدو سبز رندیده.با ادویه‌های گرم مثل دارچین و جوزهندی با چند برگ نازک رزماری و شیرین‌کننده طبیعی ترکیب دلپذیری می‌شود.

در هفتاد و سومین گوشه آشپزخانه این نان شیرین را پیشنهاد می‌کنیم که در این فصل دست آدم را برای امتحان هر نوع کدویی باز می‌گذارد.

موادی که لازم داریم:

– دو پیمانه کدوی رنده‌شده یا پوره کدو
– سه پیمانه آرد همه‌کاره
-یک شاخه رزماری تازه خردشده
– نصف پیمانه ماست
– دو قاشق غذاخوری پوست پرتقال یا لیموی رندیده
– آب نصف پرتقال
– سه تخم‌مرغ
– نصف پیمانه روغن زیتون
– دو قاشق چای‌خوری پودر دارچین
– یک قاشق چای‌خوری بیکینگ پودر
– یک چهارم قاشق چای‌خوری جوز هندی رندیده
– یک قاشق چای‌خوری نمک نرم
– نصف پیمانه شکر نرم یا شیرین‌کننده دیگری مثل شربت (نکتار) آگاوه یا شیره درخت افرا
– نصف پیمانه گردوی پی‌کان یا گردوی بوداده خردشده

Zucchini bread ing_gooshe

روش:

۱- برای این نان مثل بیشتر کیک‌ها و نان‌ها مواد خشک و مرطوب جدا با هم مخلوط می‌شوند. ابتدا باید تخم‌مرغ‌ها حسابی هم زده شوند و بعد روغن و ماست و شکر اضافه شده و بعد از اختلاط، کدوی رنده‌شده یا پوره را بریزیم و به هم زدن ادامه دهیم.

۲- در کاسه دیگر آرد و بیکینگ پودر و نمک را الک کرده و بعد با پی‌کان یا گردو یا دانه کاج بودداده مخلوط می‌کنیم. در این مرحله است که مواد خشک و تر با هم پیوند خورده و در یک کاسه در هم می‌آمیزند و آنقدر ترکیب می‌شوند تا چیزی خمیری شکل نرم و روان شکل بگیرد.

۳- مواد را در دو قالب از پیش روغن زده و آماده (بهتر است قالب استوانه‌ای معروف به لوف باشد) می‌ریزیم. فر باید از قبل تا ۱۸۰ درجه سانتیگراد گرم شده باشد. این قالب‌ها درون فر می‌روند و باید یک ساعتی را بگذارنند. بعد از یک ساعت با سلام و نیت‌های خوب با فرو کردن یک خلال دندان، بررسی‌شان می‌کنیم. بیشتر مواقع دیده شده که نیاز به ۱۵ تا ۲۰ دقیقه گرمای اضافه دارند. بعد از خنک شدن، آنها را از قالب در می‌آوریم و مثل نان تازه برش می‌زنیم.