فاج کدوتنبل

پاییز رسید و یکی از قشنگ‌ترین نشانه‌‌هایش وفور انواع کدوهای تنبل و حلوایی و اسپاگتی و … در بازارهای تره‌بار و دور همی‌های کشاورزان است. کدوهایی که به راحتی وارد دسرها یا پی‌غذاها شده یا تبدیل به خورش و غذا و نوشیدنی‌های شیرین و ملس می‌شوند.

فاج یک نوع شیرینی نرم و مخملی شبیه شکلات ملایم است که معمولا با سه چهار عنصر و بدون نیاز به پخت آماده می‌شود. فاج کدو تنبل پیشنهاد ما در نخستین گوشه آشپزخانه در پاییز ۹۴ است. در هفتادمین گوشه آشپزخانه با کمترین مواد و مزه ناب کدو تنبل بخارپز یا پخته شده در مایکروویو مزه پاییز را می‌چشیم.

مواد لازم:

فاج کدوتنبل

 • یک سوم پیمانه پوره کدو تنبل (روش تهیه پوره کدو تنبل را قبلا گفته بودیم)
 • یک پیمانه آرد نارگیل یا پودر نارگیل دوباره پودرشده
 • یک چهارم پیمانه یا کمتر یک ماده شیرین‌کننده مثل شیره درخت افرا
 • دارچین و جوز هندی رندیده و پودر زنجبیل

روش:

۱- اگر می‌خواهیم پوره تر و تازه درست کنیم، بهتر است برش‌های کدو را در ظرف مخصوص مایکروویو با یک لیوان آب جوش رها کنیم و با در بسته حدود ده دقیقه با درجه بالا بجوشد. بعد از پخت با قاشق گوشت را از پوست جدا می‌کنیم.

۲- در یک کاسه بزرگ آرد نارگیل یا پودر نارگیل را با ماده شیرین‌کننده مخلوط می‌کنیم. دارچین و زنجبیل و جوز هندی را هم به ترکیب اضافه می‌کنیم.

۳- در آخرین قدم پوره کدو تنبل را اضافه می‌کنیم. اگر در دستگاه مخلوط کن یا غذاساز این کار را بکنیم، زودتر چیزی شبیه خمیر تحویل می‌گیریم.

 فاج کدوتنبل

۴- در یک ظرف مسطح کاغذ مخصوص شیرینی پهن می‌کنیم و مواد را در آن پهن می‌کنیم. در این مرحله می‌توانیم در ظرف کوچک‌تر چیزی شبیه حلوای کدو هم درست کنیم و با دارچین و پودر نارگیل خوشمزه‌ترش هم بکنیم. همینطور می‌توانیم اندازه یک گردو از مواد درست کنیم تا بعد از خنک شدن، گرد بماند.

۵- سینی را در یخچال می‌گذاریم و بعد از یکی دو ساعت سراغش می‌رویم. بعد از دو ساعت که ماده یک‌دست سفت شده، می‌توانیم با یک چاقوی تیز آن را تکه تکه کنیم.

نکته:

اگر مواد خشک و ترد بود، می‌توانیم به میزان پوره کدو اضافه کنیم و اگر نتیجه نداد شاید کمی شیر با دمای ملایم، جواب بدهد.

0 نظر دربارهٔ “مزه پاییزی؛ فاج کدو تنبل”

 1. زری,

  سلام خسته نباشید مرسی از رسپی فاج کدو تنبل .به نظرم شیر عسلی هم به جای شیره ی افرا خوب جواب بده.

 2. تی (T),

  این یک شیرینی عالی برای وگان هاست.
  سپاس گزار!