Grzeli nateli dgeebi
اکا، دختر نوجوانی که پدرش سال‌هاست در زندان است و احساس می‌کند مادر، همه واقعیت‌ها را درباره او (که احتمالا متهم به قتل است) نمی‌گوید، در دنیا یک رفیق دلسوز و مهربان دارد؛ نادیا همه‌ جان و زندگی‌اش، همه جا با اوست. در صف طولانی نفسگیر نان، جلوی باج‌گیرهای مزاحم محله و معلم‌های بی‌‌اعصاب و بیمار مدرسه و هر جایی که تنهاست و نگران و بی‌پناه. رفیق دلسوز اکا، در سن پایین عاشق می‌شود اما مجبور است با یکی از سردسته‌های قلدر منطقه ازدواج کند. در سن پایین و بی‌هیچ دانشی از رابطه زن و مرد.

«عروس‌دزدی» که می‌گویند مدتی است در گرجستان غیرقانونی شده، روشی است که در برخی از کشورهای آسیای میانه و قفقاز، دختران جوان را مجبور به ازدواج با کسی می‌کند که به او نه گفته. نادیا با همین روش از دوست و همراه نوجوانی‌اش در سبزترین روزهای عشق به کسی دیگر، جدا می‌شود و به زور همسر پسر نوجوانی می‌شود که چاقوکش و آدم‌کش قهار منطقه است.

خشونت مثل هوا به همه بخش‌های زندگی خصوصی و مشترک آدم‌ها نفوذ می‌کند. نادیا می‌گوید از خانه‌ای که پدرش مدام مادر و برادرش را کتک می‌زده، به خانه یک مرد نوجوان کتک‌زن دیگر، منتقل شده. خشونت، از مادر و پدر به دختر و پسر منتقل می‌شود و آدم‌ها نسل به نسل با همین رفتارهای ضدزن و ضدکودک رشد می‌کنند.


آگهی فیلم

فیلم در شکوفایی، نامش را از شکوفایی این دو رفیق در ۱۴ سالگی در تفلیس گرفته که زیر سنگینی و فشار خشونت خانواده و جامعه، می‌شکفند و رابطه‌شان با یک ازدواج ناخواسته و زوری به هم می‌ریزد.

فیلم درباره زندگی چند خانواده‌ نابسامان در گرجستان است که در سال ۱۹۹۲ درگیر مسائل بعد از فروپاشی شوروی هستند و با درگیری‌های منطقه شمالی آبخازیا و نزاع‌های داخلی خو کرده‌اند؛ هر خانواده یک مرد فراری، سرباز یا زندانی دارد. درگیر گرانی، بی‌کاری و مشکلات اجتماعی است اما هنر و موسیقی و رقص برای خانواده جایگاه اساسی و پایه‌ای دارد.
فیلم در شکوفایی در سال ۲۰۱۳ میلادی نامزد دریافت اسکار فیلم‌ غیرانگلیسی‌زبان بود. چند جایزه جهانی گرفته و در جشنواره‌های سینمایی اروپا از آن استقبال شده.


صحنه رقص اکا در مراسم عروسی رفیقش

نانا اکویتیمیشویلی و سیمون گروس کارگردانان این فیلم هستند. نانا اکویتیمیشویلی که فیلمنامه را هم نوشته، گفته بخش‌های از این فیلم از خاطرات شخصی‌اش در نوجوانی می‌آید. او گفته فیلمش آیینه‌ای است که جلوی بخش‌هایی از گرجستان جنگ‌زده و خشن و مردسالار در سال‌های دهه ۹۰ میلادی گرفته؛ کشوری غرق در جنگ‌های داخلی که در لایه‌لایه خانواده‌ها نفوذ کرده است.

 چکیده

داستان فیلم در تفلیس ۱۹۹۲ می‌گذرد. آکا و نادیا دختران نوجوانی هستند که کودکی و بلوغ را در جامعه‌ای سنتی و قبیله‌ای می گذرانند.
کارگردان: نانا اکویتیمیشویلی - سیمون گروس
تیتر: ولادیمیر مایاکوفسکی

نظرها دربارهٔ “ای آدم‌ها دردم می‌دهید”

  1. فردین- یاسوج,

    آرزوی مرگ را داریم.