تارت گیلاس
گَلِت یک‌جور تارت فرانسوی است. گِرد و روباز که داخلش میوه با شکر و کارامل یا سبزیجات با پنیر، جا خوش می‌کند. شکل مشخصی ندارد و خمیر مثل یک پوسته سخت، دور ِ انبوهی از میوه جمع و برشته می‌شود. همین راحتی در فرم، این نوع پای یا تارت‌های ِ بیشتر تابستانی را راحت‌تر و محبوب‌تر کرده است.
حالا که فصل میوه‌های ریز و درشت درختی رسیده و بازارهای روزانه کشاورزان پر شده از زردآلو، گیلاس، توت، آلو و هلو … این گلت‌ها مثل شاه و ملکه در شیرینی‌فروشی‌ها می‌درخشند.

اما احتمالا باورتان نمی‌شود درست‌کردن‌ این گلت‌های خوشمزه میوه‌ای در خانه چقدر راحت است؛ چقدر سالم و چقدر دوست‌داشتنی است که این میوه ها را با حوصله بین خمیر بچینید و در آرامش، خمیر را ورز دهید و عطر و بوی کیک عصرگاهی تا کوچه و خیابان روان شود.

پس این هفته در یکشنبه گرمی در تیرماه در گوشه آشپزخانه ۶۰ پیشنهاد «گلت گیلاس» را می‌دهیم تا این لذت را در خانه با بقیه شریک شوید.

مواد لازم برای یک گلت با ۶ برش:

– نیم کیلو گیلاس بدون هسته (حدود چهار پیمانه)
– خمیر آماده برای تارت
– کمی آرد برای ورز و شکل دادن خمیر
– نصف پیمانه شکر (اگر شیرینی طبیعی‌تر می‌خواهید شیره درخت افرا یا آگاوه را با بالا و پایین کردن میزان شیرینی جایگزین کنید.)
– کمی بیشتر از یک قاشق غذاخوری آرد ذرت
– یک قاشق غذاخوری آب لیمو ترش تازه
– یک قاشق چای‌خوری پوست رندیده لیمو
– یک چهارم قاشق چای‌خوری عصاره بادام (انتخابی)
– یک تخم‌مرغ هم‌زده‌شده در خامه یا شیر برای روی خمیر

هسته‌گیری:

اگر هسته‌گیر گیلاس و آلبالو ندارید، یک روش ساده و سریع گرفتن هسته را امتحان کنید؛ یک بطری با دهانه‌ای با قطر کم انتخاب کنید. در حدی که گیلاس دقیقا روی سوراخ بایستد و پایین نیفتد. گیلاس را روی حفره بگذارید و آن را از بغل (نه از بالا) با یک خلال دندان یا چوب باریک سوراخ کنید. کمی که فشار دهید، هسته راحت داخل شیشه می‌افتد و گیلاس هیچ صدمه‌ای نمی‌بیند. اینجا هم می‌توانید قدم به قدم این روش را با عکس دنبال کنید.

هسته‌گیری گیلاس با کمترین امکانات

روش:

۱- خمیر آماده را روی سطحی که آرد پاشیده‌ایم با وردنه پهن می‌کنیم. یک دایره ۹ تا ۱۰ اینچی (حدود ۲۳ تا ۲۵ سانتی‌متر) درست می‌کنیم که کناره‌های ضخیم‌تری نسبت به وسط دارد. آن را روی کاغذ مخصوص فر پهن می‌کنیم. خمیر را با همین سر و وضع به مدت یک ربع در یخچال می‌گذاریم.

۲- در یک کاسه گیلاس‌‌ها را با شکر، آرد ذرت، پوست لیمو، آب لیمو و عصاره بادام هم می‌زنیم. آنقدر که آرد مثل شکر روی گیلاس‌ها بنشیند. این آرد قرار است مواد را به هم بچسباند.

۳- خمیر را از یخچال بیرون می‌آوریم و گیلاس‌ها را درست وسط و در مرکز خمیر می‌چینیم. طوری که تا لبه، حدود دو و نیم تا سه سانتیمتر فضای خالی بماند. بعد لبه‌ها را به سمت میوه‌ها می‌کشیم و روی میوه‌ها برمی‌گردانیم. خیلی آرام و خیلی طبیعی و بدون فشار. خمیر روی میوه می‌نشیند و شکلی را می‌گیرد که قرار است بعد از پخت داشته باشد.

تارت گیلاس

۴- روی قسمت بیرونی خمیر با بُرس از مخلوط مایع تخم‌مرغ و خامه‌ می‌مالیم تا حسابی براق شود. اگر دوست دارید در این مرحله می‌توانید روی همین بخش‌ها مقداری شکر بریزید تا  لایه بیرونی خمیر در فر، کاراملی و برشته شود.

۵- گلت را در فر که از قبل در دمای ۱۹۰ درجه سانتی‌گراد گرم شده، می‌گذاریم. از نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه ممکن است طول بکشد تا زمانی که تارت، رنگ قهوه‌ای و طلایی بگیرد و میوه‌ها آب بیاندازند و مثل مربا وسط خمیر قُل‌قُل کنند و حباب درست شود. این موقع است که کیک آماده است و باید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنیم تا خنک شود و بتوانیم آن را درست برش بزنیم تا از هم نپاشد. در این مدت باید آن را روی قفسه یا چیزی بگذاریم که هوا از زیرش عبور کند و خمیر نشود.

0 نظر دربارهٔ “جشن گیلاس”

  1. Mitra,

    Thanks