خوزه رودریگز فوستر

شاید شبیه یا کپی کارهایش را روی لیوان و تی‌شرت‌های رنگارنگ دیده باشید. آدم‌هایی با چهره‌های بی‌شکل و دست‌هایی کودکانه و کلاه‌هایی عجیب. معمولا اسب، خروس، ماهی یا یک حیوان بزرگ دیگر هم  با رنگی براق و روشن در نقاشی‌هایش هست.
fuster1اینها شکلی از کار خوزه رودریگز فوستر، نقاش و مجسمه‌ساز کوبایی‌ست. او را به عنوان یکی از بهترین‌ها در سبک نقاشی نائیو می‌شناسند که بیشتر با سرامیک کار می‌کند.

نقاشی، طراحی، طراحی گرافیک و حکاکی از هنرهای اوست که با این سبک خواهان زیادی در اروپا و آسیا  پیدا کرده.

سبکی که او کار می‌کند، مشهور است به آفرینش هنری بدون آموزش هنر اما او در مدرسه ملی هنر کوبا هنر خوانده و این سبک را برای کارهایش انتخاب کرده.

خانه کوچک چوبی او کمی دورتر از هاوانا،  با همین سبک تبدیل به چیزی شبیه موزه هنری و پارک  شده که مسافران و گردشگران  رفتن به آنجا را در فهرست دیدنی‌هایشان دارند.  او آدم رویاپردازی بوده و می‌گوید سفرش به اروپا و دیدن معماری آنتونی گائودی در بارسلون، رویاپردازی‌اش را شروع می‌کند. José Rodríguez Fuster2

کارهای کنستانتین برانکوشی  مجسمه‌ساز در رومانی هم او را بیشتر گرفتار این رویا می‌کند.  پس برمی‌گردد  به شهرش و با خودش کنار می‌آید و این فکر را که نمی‌تواند در کوبا اینقدر ساختارشکنی کند، کنار می‌گذارد.

او آن خانه چوبی قدیمی را با کارهایی که سبک‌اش را فریاد می‌زند، بازسازی می‌کند. ترکیبی از سبک معماری آنتونی گادی و پیکاسو و … در قالب رویایش به جان و دل سرامیک‌ها و مجسمه‌ها می‌رود و رنگ و ظرافت و هوش‌اش اطراف خانه را مثل یک نمایشگاه  بزرگ شکل می‌دهد.

حالا ۳۰ سال است که شکل و شمايل آن منطقه به همه بخش‌های  شهر محل زندگی‌اش سرایت کرده. حالا خانه‌ها و پارک‌ها و ایستگاه‌های اتوبوس همه با سبک او ساخته می‌شوند. آثاری با طرح‌های سرامیکی او به عنوان یادگار و سوغات فروخته می‌شود و نمایشگاه‌های مختلف کارهایش را می‌خواهند.استودیوی خوزه فوستر

می‌گوید پیکاسو پدر معنوی و روحانی اوست. پرسپکتیوها و پرتره‌های او را همیشه در ذهن‌اش داشته. فکر می‌کرده با مرگ او دوران پست‌مدرنیسم در نقاشی تمام شده اما خودش به عنوان کسی که همه زندگی به نقاشی‌های پیکاسو فکر می‌کرده، از همین سبک الهام گرفته.  حالا به او پیکاسو کارائیب می‌گویند.

خودش می‌گوید  با همین رویا حالا یک سرزمین تازه اطراف محل کار و زندگی‌اش ساخته.

کارهایش به  بریتانیا، فرانسه، هند و رومانی رفته و موزه‌های هاوانا و بقیه شهرهای کوبا  هم خواهان کارهایش شده‌اند که با رویا شروع شد؛ رویای پیکاسو شدن‌…

در این فیلم کوتاه می‌توانید فضای کار و زندگی‌اش وهمینطور  نقاشی و مجسمه‌های بیشتری را از او  ببینید: