روبر دوانو

روبر دوانو، عکاس سرشناس فرانسوی که بیشتر برای عکس‌هایش از خیابان‌ها و کافه‌های پاریس مشهور است، زندگی سختی داشته؛ شاید زندگی و تجربه‌هایش از کودکی تا روزهای جنگ و «مقاومت» در خیابان‌های پاریس به کارش آمد و به جای آن‌که مثل بعضی عکاسان آن دوره، شیفته زرق و برق ظاهری خیابان‌ها و کافه‌های پاریس شود، به آدم‌ها نزدیک شد و از زندگی روزمره مردم و صحنه‌هایی که شاید آن زمان برای عکاسی «کم‌اهمیت» بود، عکس‌هایی گرفت که در شمار عکس‌های ماندگار تاریخ عکاسی‌ست.

بوسه در کنار تالار شهر
بوسه در کنار تالار شهر؛ روبر دوانو را با این عکس، که مشهورترین عکس اوست می‌شناسند.

پدرش را که لوله‌کش بود و در جنگ جهانی اول خدمت می‌کرد، در ۴سالگی و مادرش را در ۷سالگی از دست داد. به سرپرستی یکی از بستگانش که چندان دوست داشتنی نبوده، بزرگ می‌شود، در ۱۳سالگی از مدرسه حکاکی و لیتوگرافی، گواهینامه‌ای می‌گیرد و اولین تجربه‌های هنری‌اش، در کلاس‌های نقاشی پس از این مدرسه آغاز می‌شود. در ۱۶سالگی برای خودش عکاس آماتوری‌ست که چون خیلی خجالتی بوده، به جای عکاسی از بچه‌ها و مردم، از سنگفرش خیابان‌ها عکاسی می‌کند. در پایان دهه ۲۰ میلادی، در یک شرکت تبلیغاتی، حروفچینی و دیرتر، عکاسی می‌کند.
روبر دوانو
مهارت‌هایی که در این دوران یاد می‌گیرد، در دوران جنگ و مقاومت فرانسه در جعل اسناد و گذرنامه برای اعضای ارتش مقاومت، به کارش می‌آید. تا پایان جنگ جهانی دوم به عنوان عکاس و جاعل، خدمت می‌کند و پس از جنگ با آن که هانری کارتیه برسون برای کار در آژانس عکس مگنوم، فرا می‌خوانَدَش، به آژانس رافو می‌رود.

روبر دوانو استاد پیدا کردن نماهای شگفت‌انگیز در خیابان‌های پاریس و حومه‌اش بود.

شگفتی‌های زندگی روزمره چنان هیجان‌انگیزند که هیچ کارگردانی نمی‌تواند صحنه‌های پیش‌بینی نشده‌ای را که در خیابان پیدا می‌کنید، بسازد.
روبر دوانو

در عکاسی، روال اخلاقی داشت که آن را پاس می‌داشت؛ گفته شده پس از جنگ، از زنانی که فرانسوی‌ها به سزای خوابیدن با آلمانی‌ها، موهای سرشان را تراشیده بودند، عکاسی نکرد؛ بعضی همکارانش که نام‌های مشهوری هم بین آنهاست، از این زن‌ها عکس‌های زیادی گرفتند.

من زندگی را آن‌گونه که دوست دارم عکاسی می‌کنم، نه آن‌گونه که هست.
روبر دوانو

 

روبر دوانو سال‌ها عکاسی کرد و سال ۱۹۹۴ در ۸۱سالگی در پاریس درگذشت.

چکیده:

آتلیه روبر دوانو
عکاس
عکاس سرشناس فرانسوی که برای عکس‌هایش از خیابان‌های پاریس و زندگی روزمره مردم و به ویژه تک‌عکس «بوسه در کنار تالار شهر» که آن را سمبل دلداده‌های جوان پاریس می‌دانند، مشهور است.
پاریس
FR
تولد: 04/14/1912
آشنایی بیشتر با روبر دوانو
نام این یادداشت هم از این آهنگ که در هوا پخش می‌شد.

 

نظرها دربارهٔ “جایی که خیابان‌ها اسم ندارند”

  1. فرزانه ناظران پور,

    درود بر شما لطفا از عکاسان تاترهم مطلب بگذارید.